The MT-FC4100SFP-POE Gigabit PoE+ Ethernet Media Converter bridges 1000BASE-SX/LX fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It supports IEEE 802.3af/at PoE+, delivering up to 30W to connected powered devices (PDs). It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4100SFP-POE enhances troubleshooting efficiency and network reliability. It is also compatible with various transceivers, including 100/1000Base SFP, BIDI, and CWDM modules. Be sure that the wavelength, speed rate, and the distance of the transceiver modules used at both ends of the media converter are consistent.
1x 10/100/1000Base-T to 1x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet to Fiber Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3i 10BASE-T |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| PoE power | 30W per port (IEEE802.3at) |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| Exchange Attribute | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| LED Indicator | PWR( Power Supply ) |
| Power Supply | DC48-57V |
| Power Consumption | <30w |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
14/16 Slots Media Converter Chassis, 2U Rack Mount, Dual AC or DC Powers
-
Fiber media converter
1x 100/1000/2500Base-T to 1x 1000/2500Base-X SFP 2.5G Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Fiber Single Mode WDM SC 1550/1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Multimode SC 850nm 550m Gigabit Ethernet Media Converter





