The MT-FC4100SFP-Mini Gigabit Ethernet Media Converter bridges 1000Base-X fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4100SFP enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments. It is also compatible with various transceivers, including 1000Base SFP, BIDI, and CWDM modules. Be sure that the wavelength, speed rate, and the distance of the transceiver modules used at both ends of the media converter are consistent.
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Mini Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | SFP Slot(1.25G SFP Transceiver Module) |
| Exchange Attribute | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| LED Indicator | PWR( Power Supply ) |
| Power Supply | Power Input: DC5V1A |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 69*50*24mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 100/1000/2500Base-T to 1x 1000/2500Base-X SFP 2.5G Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 2x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Multimode SC 850nm 550m Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single Fiber Single Mode SC 1550/1310nm 20km WDM Fast Ethernet Media Converter




