The 100G QSFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable offers a cost-effective solution for establishing a 100-Gigabit link between switches’ QSFP-100G ports within racks and across adjacent racks. This Direct Attach Copper cable provides low insertion loss and ultra-low crosstalk. It complies with IEEE 802.3, SFF-8662, and hot-pluggable QSFP28 MSA standards, ensuring compatibility and reliability.With its power-efficiency, this cable delivers reliable connectivity for short-distance interconnects. It enables higher port bandwidth, density and configurability at a low cost and reduced power requirement in the data centers.
| SFP Module | 100G QSFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable |
|---|---|
| Connector Type | QSFP28 to QSFP28 |
| Max Data Rate | 100Gbps |
| Power Supply | 3.3V |
| Wire AWG | 30AWG ~ 24AWG |
| Minimum Bend Radius | 33.5mm |
| Cable Length | 1~7 meters |
| Cable Type | Passive Twinax |
| Jacket Material | PVC (OFNR) |
| Power Consumption | ≤0.5W |
| Commercial Temperature Range | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Application | IEEE 802.3, QSFP28 MSA, SFF-8662 |
Related products
-
DAC & AOC Cable
QSFP-4SFP10G-CUxM 40G QSFP+ to 4 x 10G SFP+ Passive Direct Attach Copper Breakout Cable
-
DAC & AOC Cable
SFP-25G-CUxM 25G SFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable
-
DAC & AOC Cable
SFP-10G-AOC 10G SFP+ Active Optical Cable (1~30 meters, SFP+ to SFP+)
-
DAC & AOC Cable
10G SFP+ DAC Twinax Cable (1~7 meters, Passive, SFP+ to SFP+, 30AWG)




