The MT-FI8608M series features 8x 10/100/1000BASE-T PoE+ ports, 2/4/6 x 1/10Gb SFP+ ports, which is designed especially for a broad spectrum of industrial and extended enterprise connectivity needs. With 8 PoE+ in a compact form factor, the IP40-rated rugged switch is designed for power and space-constrained areas like traffic control cabinets, factory floors, and extreme outdoor environments. 8x RJ45 ports support IEEE 802.3at PoE+ (up to 30W per port) for powering IP cameras, wireless APs, and sensors. This layer 2 industrial managed switch supports enhanced L2+ functions such as VLAN, QoS, IGMP Snooping, LACP, etc.
8-Port Gigabit Ethernet L2 Managed Industrial PoE+ Switch, 8 x PoE+ Ports, with 2 or 4 or 6 x 1/10Gb SFP+, -40 to 75°C Operating Temperature
| Fixed Port | 8x 10/100/1000Base-T Ethernet RJ45 |
|---|---|
| POE Port | Port 1-8 support PoE @ IEEE802.3af/at |
| Console Port | 1*console port |
| Power connector | 3P Phoenix terminal, dual power supply redundancy |
| Network Protocol | IEEE 802.3 |
| Ethernet Port Feature | 10/100/1000Base–T(X) automatic detection, full/half Duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Switching Capacity | 160Gbps |
| Packet Forwarding | 95.23Mpps |
| Forwarding Mode | Store and Forward |
| Forwarding delay | <10us |
| MAC | 16K |
| Buffer Memory | 12M |
| Transmission Distance | 10BASE-T : Cat3,4,5 UTP(≤250 meter) |
| FLASH | 32M |
| RAM | 2G |
| LED Indicator | PWR (green); |
| Power Consumption | Non-POE full load (Total power) <10W |
| Operation TEMP / Humidity | -40~+75°C:5%~90% RH non condensing |
| Storage TEMP / Humidity | -40~+85°C;5%~95% RH non condensing |
| Dimension | 181x146x47mm |
| Net /Gross Weight | 1.5kg |
| Installation Method | DIN Rail Installation |
| Protection | Shell: IP40 protection, aluminum alloy housing |
| MTBF | 100,000 hours |
| Certification | CCC;CE mark, commercial;CE/LVD EN60950; FCC Part 15 Class B;RoHS |
| Warranty | 5-years |
| Layer2 Function | Support L2 managed function, |
| L3 Features | -L3 Routing |
Related products
-
Industrial Ethernet Switch
16-Port Gigabit Ethernet L2 Managed Industrial PoE+ Switch, 16 x PoE+ Ports, with 4 x 1/10Gb SFP+, -40 to 75°C Operating Temperature
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Lite Managed 4x 10/100/1000Base-T RJ45 to 2x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE++ Ethernet PoE switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 4x 10/100/1000Base-T RJ45 to 2x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet PoE switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 4x 10/100Base-T RJ45 to 2x 100Base-X SFP PoE+ Ethernet Switch







