The MT-FI2204 Industrial PoE+ Ethernet switch bridges 100Base-X fiber to 10/100BASE-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It supports IEEE 802.3at PoE+, delivering up to 30W to connected powered devices (PDs). Housed in a rugged IP30-rated enclosure, it operates across a wide temperature range of -40°C to 75°C, making it ideal for harsh environments. The The MT-FI2204 features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime.
Industrial Unmanaged 4x 10/100Base-T RJ45 to 2x 100Base-X SFP PoE+ Ethernet Switch
| Ports | 4x 10/100Base-T Ethernet RJ45 |
|---|---|
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x |
| Flow Control | IEEE802.3x flow control, back press flow control |
| Transmission Mode | Store and Forward |
| Packet Buffer Size | 448K |
| Backplane Bandwidth | 1.6Gbps |
| MAC Table Size | 1K |
| Delay Time | < 10μs |
| Ethernet Port | 10/100Base-T(X) auto speed control, full/half duplex and MDI/MDI-X auto-adaptation |
| LED Indicator | Power indicator: PWR (green);Optical port: FX (green); |
| Power Supply | Input Voltage: DC10-58VConnector: 3P Phoenix terminal, dual power supply redundancy |
| Mechanical Structure | Shell: IP40 protection, aluminum alloy housingDimension: 130*94*35mm( L*W*H ) |
| Operating Environment | Operating Temperature: -40-85°CStorage Temperature: -40-75°C |
| Industry Standards | IEC 61000-4-5 Level 3 (4KV/2KV) (8/20us)IEC 61000-4-5 Level 3 (6KV/2KV) (10/700us) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Warranty | 5-years |
Related products
-
Industrial Ethernet Switch
16-Port Gigabit Ethernet L2+ Managed Industrial PoE+ Switch, 16 x PoE+ Ports, with 2 x 1Gb SFP
-
Industrial Ethernet Switch
8-Port Gigabit Ethernet L2+ Managed Industrial PoE+ Switch, 8 x PoE+ Ports @240W, with 2 x 1Gb SFP
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial lite Managed 8x 10/100/1000Base-T RJ45 to 2x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE++ Ethernet PoE IEEE 802.3 bT switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 2x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X SFP PoE+ Ethernet Media Converter







