MT-FS7224-4F24P 24-port managed PoE+ switch is equipped 24x 10/100/1000MBASE-T PoE+ ports and 4x 1Gb combo ports, which can be used to link to higher bandwidth upstream equipment. It provides a max power budget of 450W. 24 ports support both IEEE 802.3af/at (up to 30W per port) for powering attached IP phones, wireless access points, or other standards-compliant PoE, and PoE+ end network devices.With high switching performance and reliability, the product features a large cache and low transmission delay, which supports access to Ultra HD video.
24-Port Gigabit Ethernet L2 PoE+ Switch,24 x PoE+ Ports @450W,with 4 x 1Gb Combo Uplinks
| Fixed Port | 24*10/100/1000Base-TX PoE port (data/power) |
|---|---|
| POE Port | Port 1-24 support PoE @ IEEE802.3af/at |
| Console Port | 1*console port |
| PoE Pin | Af/at/bt:12+ 45+;36- 78- |
| Network Protocol | IEEE 802.3 |
| Ethernet Port Feature | 10/100/1000Base–T(X) automatic detection, full/half Duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Switching Capacity | 56Gbps |
| Packet Forwarding | 41.68Mpps |
| Forwarding Mode | Store and Forward |
| MAC | 8K |
| Buffer Memory | 4.1M |
| Transmission Distance | 10BASE-T : Cat3,4,5 UTP(≤250 meter) |
| FLASH | 128M |
| RAM | 128M |
| Vlan address | 4K |
| LED Indicator | PWR:Power LED |
| Power Supply | Built-in power AC 100~240V 50/60HZ, 450W |
| Power Consumption | Standby:<15W;Full load:<450W |
| Operation TEMP / Humidity | -20~+55°C:5%~90% RH non condensing |
| Storage TEMP / Humidity | -40~+75°C;5%~95% RH non condensing |
| Dimension | 440mm*280mm*45mm |
| Net /Gross Weight | 3.9kg/4.8kg |
| Installation Method | 1U Rack Mount Chassis |
| Lightning protection level | 6KV 8/20us; |
| Protection Level | IP30 |
| Certification | CCC;CE mark, commercial;CE/LVD EN60950; FCC Part 15 Class B;RoHS |
| Warranty | 1 years, lifetime maintenance. |
| Layer2 Function | Support L2 managed function, |
Related products
-
PoE Ethernet Switch
2.5G switch with 24 * 10/100/100025000M RJ45 POE + 6 * 10G SFP+ Web Managed Switch
-
PoE Ethernet Switch
2.5G switch with 8 * 10/100/100025000M RJ45 POE + 1 * 1000/2500/10000M SFP
-
PoE Ethernet Switch
10 Port Full Gigabit PoE Switch with 2* 2.5 Giga Uplink
-
PoE Ethernet Switch
24 Ports 100M PoE Switch with 2 Giga*RJ45 +1*SFP-extended distance 250m







