SFP-T SFP transceiver supports up to 100m link lengths over a copper connection via a RJ-45 connector. Each SFP transceiver module is individually tested to be used on switches, routers, servers, network interface card (NICs) etc.This transceiver is compliant with IEEE STD 802.3, 802.3ab, and SFP MSA. Featuring low power consumption, the hot swappable 1G SFP transceiver is ideal for enterprise networking for LAN applications and different other networking places using copper connections.
| SFP Module | SFP-T 1000BASE-T SFP Copper RJ45 100m |
|---|---|
| Form Factor | SFP / SFP SGMII |
| Max Data Rate | 1000Mbps |
| Max Cable Distance | 100m |
| Connector | RJ-45 |
| Media | Cat 5e/6/6a (UTP) |
| DOM Support | Not Supported |
| Power Consumption | ≤1.2W |
| Commercial Temperature Range | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Protocols | IEEE Std 802.3 and 802.3ab, SFP MSA Compliant |



