The QSFP28 to 4x 25G SFP28 Direct Attach Cable utilizes passive copper technology, ensuring reliable connectivity without the need for additional power. This cable provides a cost-effective solution for interconnecting equipment within a close range, such as telecom operator equipment rooms or data centers. It offers a seamless connection between a 100G QSFP28 port and four 25G SFP28 ports, meeting the requirements of industry standards IEEE 802.3bj, SFF-8402, and SFF-8665.
| SFP Module | 100G QSFP28 to 4 x 25G SFP28 Passive Direct Attach Copper Breakout Cable |
|---|---|
| Connector Type | QSFP28 to SFP28 |
| Max Data Rate | 100Gbps |
| Power Supply | 3.3V |
| Wire AWG | 30AWG ~ 24AWG |
| Minimum Bend Radius | 60mm |
| Cable Length | 1~7 meters |
| Cable Type | Passive Twinax |
| Jacket Material | PVC (OFNR) |
| Power Consumption | ≤0.2W |
| Commercial Temperature Range | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Application | 100G to 2x 25G Ethernet, Data Centers |
Related products
-
DAC & AOC Cable
QSFP-100G-CUxM 100G QSFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable
-
DAC & AOC Cable
QSFP-40G-CUxM 40G QSFP+ Passive Direct Attach Copper Cable
-
DAC & AOC Cable
SFP-25G-CUxM 25G SFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable
-
DAC & AOC Cable
10G SFP+ DAC Twinax Cable (1~7 meters, Passive, SFP+ to SFP+, 30AWG)




