The MT-FI8424M features 24x 10/100/1000BASE-T PoE+ and 4x 1G/10G SFP+ ports, which is designed especially for a broad spectrum of industrial and extended enterprise connectivity needs. Equipped with an IP40-rated metal enclosure, it can operate within a wide temperature range of -40 to 75°C (-40 to 167°F). This switch is ideal for harsh environments, such as traffic control cabinets, factory floors, and outdoor places where the temperature is extremely low or high. All Gigabit PoE ports support a power budget of up to 450W for PoE+, and it is ideal for connecting PoE-powered end devices such as IP cameras, phones, wireless access points, sensors, and more. This layer 2 industrial managed switch supports enhanced L2+ functions such as 802.1Q VLAN and port-based VLAN, QoS, IGMP snooping, LACP link aggregation, and more, which can meet the requirements of many scenarios in industrial environments.
24-Port Gigabit Ethernet L2+ Managed Industrial PoE++ Switch, 24 x PoE+ Ports, with 4 x 1G/10G SFP+
| Fixed Port | 24x 10/100/1000Base-T Ethernet RJ45 |
|---|---|
| POE Port | Port 1-24 support PoE @ IEEE802.3af/at |
| Console Port | 1*console port |
| Power connector | 3P Phoenix terminal, dual power supply redundancy |
| Network Protocol | IEEE 802.3 |
| Ethernet Port Feature | 10/100/1000Base–T(X) automatic detection, full/half Duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Switching Capacity | 128Gbps |
| Packet Forwarding | 64.23Mpps |
| Forwarding Mode | Store and Forward |
| Forwarding delay | <10us |
| MAC | 16K |
| Buffer Memory | 12M |
| Transmission Distance | 10BASE-T : Cat3,4,5 UTP(≤250 meter) |
| FLASH | 32M |
| RAM | 2G |
| LED Indicator | PWR (green); |
| Power Consumption | Non-POE full load (Total power) <20W |
| Operation TEMP / Humidity | -40~+75°C:5%~90% RH non condensing |
| Storage TEMP / Humidity | -40~+85°C;5%~95% RH non condensing |
| Dimension | 440x250x45mm |
| Net /Gross Weight | 3kg |
| Installation Method | Standard 1U Rack Mount Installation |
| Protection | Shell: IP40 protection, aluminum alloy housing |
| MTBF | 100,000 hours |
| Certification | CCC;CE mark, commercial;CE/LVD EN60950; FCC Part 15 Class B;RoHS |
| Warranty | 5-years |
| Layer2 Function | Support L2 managed function, |
| L3 Features | -L3 Routing |
Related products
-
Industrial Ethernet Switch
16-Port Gigabit Ethernet L2 Managed Industrial PoE+ Switch, 16 x PoE+ Ports, with 4 x 1/10Gb SFP+, -40 to 75°C Operating Temperature
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial lite Managed 8x 10/100/1000Base-T RJ45 to 2x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE++ Ethernet PoE IEEE 802.3 bT switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 16x 10/100/1000Base-T RJ45 to 2x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet PoE switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 5x 10/100/1000Base-T RJ45 Gigabit PoE+ Ethernet PoE switch




