The 2.5G series of unmanaged multi-Gigabit network switches is designed to provide high-speed connectivity up to 2.5Gbps for small and medium-sized networks, including home offices, school dormitories, offices, and small-scale surveillance systems. Featuring a large-capacity cache chip and full-port support for wire-speed forwarding, it ensures stable, uninterrupted video and data transmission 24/7, making it an ideal solution for environments that demand reliable performance.
2.5G switch with 24 * 10/100/100025000M RJ45 + 6 * 10G SFP+ Web Managed Switch
| Fixed Port | 24*100/1000/2500M RJ45 ports (POE optional) |
|---|---|
| PoE Ports | 1-2 port supports IEEE802.3af/at/bt, max 90W/port PoE out |
| Network protocol | IEEE802.3 (Ethernet) |
| RAM | 512MBytes |
| Jumbo frame | 12K byte |
| Bandwidth | 240Gbps |
| MEMORY | 4G DDR3 |
| FLASH | 512MBytes |
| Buffer | 16 Mbit SRAM Packet Buffer |
| Packet Forwarding | 178.56Mpps |
| MAC Address | 32K |
| Transmission Distance | 10BASE-T: Cat3,4,5UTP(<250 meter) |
| LED Indicator | PWR: Master slave power indicator lights /SYS LED |
| Power Supply | Built-in power supply |
| Lightning protection level | 6KV8/20us; |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 440*200*45mm |
Related products
-
Fiber Ethernet Switch
8 Port 10Gb SFP+ L2+ Managed Switch, Fanless
-
Fiber Ethernet Switch
10-port Fiber Fiber Ethernet Switch, 2* 10/100/1000Mbps + 8* 1000FX | Fiber Ethernet Switch
-
Fiber Ethernet Switch
10-port Gigabit Fiber Ethernet Switch, 2-port 1000Base-X SFP Slot and 8-port 10/100/1000Base-T(X) RJ45 Ethernet Port
-
Fiber Ethernet Switch
5-port Fiber Fiber Ethernet Switch, 2-port 100Base-FX Fiber Port and 3-port 10/100Base-T(X) RJ45 Ethernet Port




