The SFP-25G-CUxM 25G SFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable is designed for use in 25GBASE Ethernet. This cable is compliant with IEEE P802.3by Ethernet standard and SFP28 MSA Compliant. Each SFP28 connector comprises an EEPROM providing product information which can be read by the host system. With these features, this easy to install, high speed, cost-effective direct attach copper twinax Cable is suitable for short-distance connectivity within a rack or between adjacent racks in data centers.
| SFP Module | SFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable |
|---|---|
| Connector Type | SFP28 to SFP28 |
| Max Data Rate | 25Gbps |
| Power Supply | 3.3V |
| Wire AWG | 30AWG ~ 24AWG |
| Minimum Bend Radius | 21.25mm |
| Cable Length | 1~7 meters |
| Cable Type | Passive Twinax |
| Jacket Material | PVC (OFNR) |
| Power Consumption | ≤0.5W |
| Commercial Temperature Range | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Application | 25G Ethernet, Data Center, 5G Wireless |
Related products
-
DAC & AOC Cable
QSFP-100G-AOCxM 100G QSFP28 Active Optical Cable
-
DAC & AOC Cable
QSFP-40G-AOCxM 40G QSFP+ Active Optical Cable
-
DAC & AOC Cable
QSFP-40G-CUxM 40G QSFP+ Passive Direct Attach Copper Cable
-
DAC & AOC Cable
10G SFP+ DAC Twinax Cable (1~7 meters, Passive, SFP+ to SFP+, 30AWG)




