The QSFP-100G-AOCxM QSFP28 Active Optical Cables are fiber assemblies with QSFP28 connectors designed for direct-attach connections over Multi-Mode Fiber (MMF). These AOCs comply with hot-pluggable QSFP28 MSA and RoHS-6 standards, ensuring compatibility and adherence to environmental regulations. By offering a cost-efficient alternative to discrete optical transceivers and patch cables, these AOCs are ideal for establishing 100Gbps connections within racks and adjacent racks. Active optical cables provide a lightweight and slim alternative to copper cables, simplifying cable management.
| SFP Module | 100G QSFP28 Active Optical Cable |
|---|---|
| Connector Type | QSFP28 to QSFP28 |
| Max Data Rate | 100Gbps |
| Minimum Bend Radius | 30mm |
| Cable Length | 1~30 meters |
| Cable Type | OM3/OM4 |
| Jacket Material | OFNP |
| Power Consumption | <2.2W |
| Commercial Temperature Range | 0 to 70°C (32 to 158°F) |
| Protocols | IEEE 802.3 bm, SFF-8665 |
Related products
-
DAC & AOC Cable
QSFP-100G-CUxM 100G QSFP28 Passive Direct Attach Copper Twinax Cable
-
DAC & AOC Cable
QSFP-4SFP10G-CUxM 40G QSFP+ to 4 x 10G SFP+ Passive Direct Attach Copper Breakout Cable
-
DAC & AOC Cable
SFP-10G-AOC 10G SFP+ Active Optical Cable (1~30 meters, SFP+ to SFP+)
-
DAC & AOC Cable
10G SFP+ DAC Twinax Cable (1~7 meters, Passive, SFP+ to SFP+, 30AWG)




