Marstars MT-FC2100 is Fast Ethernet optical transceiver that interconverts the electric signal of 100Base–TX twisted pair and optical signal of 100Base-TX. By fiber optic connecting, it extends the network transmission range from 100m to 2 km and single-mode models that support distances up to 120km.
Unmanaged 1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single mode SC 1310nm 20km 10/100M Ethernet Media Converter, extra USB Powered Optional
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Multimode, Dual-fiber SC/ST/FC (Diameter 50/125, 62.5 / 125μm) |
| Exchange Attribute | Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight in |
| LED Indicator | Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight in |
| Power Supply | Power Input: DC5V1A |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Mini Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 2x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single Fiber Single Mode SC 1550/1310nm 20km WDM Fast Ethernet Media Converter







