The MT-FC4102-S20 Gigabit Ethernet Media Converter bridges 100/1000Base-X fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 20KM (Single Mode). It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4102-S20 enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments.
Unmanaged 2x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100mMultimode, Dual-fiber 550m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Multimode, Dual-fiber SC/ST/FC (Diameter 50/125, 62.5 / 125μm)Single Mode, Dual-fiber SC/FC (diameter 9/125μm ) |
| Exchange Attribute | Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight inMAC Add: 1 K |
| LED Indicator | PWR( Power Supply )FX LINK/ACT |
| Power Supply | Power Input: DC5V2AFull Load: <2.5 W |
| Working Environment | "Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 100M/1G/2.5G/5G/10GBase-T RJ45 to 1x 10GBase-X SFP+ Slot Unmanaged 10Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single Fiber Single Mode SC 1550/1310nm 20km WDM Fast Ethernet Media Converter





