Marstars MT-FC4100D-S20 WDM Gigabit Ethernet Media Converter bridges 100/1000Base-X fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 20KM (Single Mode). It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4100D-S20 enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments.
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Fiber Single Mode WDM SC 1550/1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| Exchange Attribute | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| LED Indicator | PWR( Power Supply ) |
| Power Supply | Power Input: DC5V1A |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Mini Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T to 1x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet to Fiber Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Multimode SC 850nm 550m Gigabit Ethernet Media Converter







