The MT-FC4100SFP Gigabit Ethernet Media Converter bridges 1000Base-X fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4100SFP enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments. It is also compatible with various transceivers, including 1000Base SFP, BIDI, and CWDM modules. Be sure that the wavelength, speed rate, and the distance of the transceiver modules used at both ends of the media converter are consistent.
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | SFP Slot(1.25G SFP Transceiver Module) |
| Exchange Attribute | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| LED Indicator | PWR( Power Supply ) |
| Power Supply | Power Input: DC5V1A |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 10GBase-X to 1x 10GBase-X SFP+ Slots Unmanaged 10Gigabit Media Converter
-
Fiber media converter
1x 100/1000/2500Base-T to 1x 1000/2500Base-X SFP 2.5G Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T to 1x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet to Fiber Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single mode SC 1310nm 20km 10/100M Ethernet Media Converter, extra USB Powered Optional






