The MT-FI4208M, designed for rugged environment and -40 to 75°C wide operating temperature, features 8x 10/100/1000BASE-T PoE+ ports and 2x 1G SFP ports. With 8 PoE+ in a compact form factor, the IP40-rated rugged switch is designed for power and space-constrained areas like traffic control cabinets, factory floors, and extreme outdoor environments. 8x RJ45 ports support IEEE 802.3at PoE+ (up to 30W per port) for powering IP cameras, wireless APs, and sensors. This layer 2 industrial managed switch supports enhanced L2+ functions such as VLAN, QoS, IGMP Snooping, LACP, etc.
8-Port Gigabit Ethernet L2+ Managed Industrial PoE+ Switch, 8 x PoE+ Ports @240W, with 2 x 1Gb SFP
| Fixed Port | 8*10/100/1000Base-TX PoE port (data/power) |
|---|---|
| POE Port | Port 1-8 support PoE @ IEEE802.3af/at |
| Console Port | 1*console port |
| Power connector | 3P Phoenix terminal, dual power supply redundancy |
| Network Protocol | IEEE 802.3 |
| Ethernet Port Feature | 10/100/1000Base–T(X) automatic detection, full/half Duplex MDI/MDI-X adaptive |
| Switching Capacity | 20Gbps |
| Packet Forwarding | 14.9Mpps |
| Forwarding Mode | Store and Forward |
| Forwarding delay | <10us |
| MAC | 8K |
| Buffer Memory | 8M |
| Transmission Distance | 10BASE-T : Cat3,4,5 UTP(≤250 meter) |
| FLASH | 16M |
| RAM | 128M |
| LED Indicator | PWR (green); |
| Power Consumption | Non-POE full load (Total power) <10W |
| Operation TEMP / Humidity | -40~+75°C:5%~90% RH non condensing |
| Storage TEMP / Humidity | -40~+85°C;5%~95% RH non condensing |
| Dimension | 158x118x42mm |
| Net /Gross Weight | 1.0kg |
| Installation Method | DIN Rail Installation |
| Protection | Shell: IP40 protection, aluminum alloy housing |
| MTBF | 100,000 hours |
| Certification | CCC;CE mark, commercial;CE/LVD EN60950; FCC Part 15 Class B;RoHS |
| Warranty | 5-years |
| Layer2 Function | Support L2 managed function, |
Related products
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 8x 10/100/1000Base-T RJ45 Gigabit PoE+ Ethernet PoE switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 5x 10/100/1000Base-T RJ45 Gigabit PoE+ Ethernet PoE switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 4x 10/100Base-T RJ45 to 2x 100Base-X SFP PoE+ Ethernet Switch
-
Industrial Ethernet Switch
Industrial Unmanaged 2x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X SFP PoE+ Ethernet Media Converter








