MT-3208-8SFP is a 10/100/1000M self-adaptive Fast Ethernet fiber switch, with 8 1000M Fiber ports and 2 10/100/1000Base-TX self-adaptive Ethernet RJ45 interfaces.
The product design conforms to the Ethernet standard, adds lightning protection and anti-static protection measures, and has a wide range of operating temperature from -20°C to 70°C, with stable and reliable performance.
The device can be widely used in various broadband data.
10-port Fiber Fiber Ethernet Switch, 2* 10/100/1000Mbps + 8* 1000FX | Fiber Ethernet Switch
| Fixed Port | 2*10/100/1000Base TX+8*1000Base FX |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | 10/100/1000M RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Multimode, Dual-fiber SC/ST/FC (Diameter 50/125, 62.5 / 125μm) |
| Exchange Attribute | Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight in |
| Network Topology | Ring topology:Not Support |
| LED Indicator | PWR:Power Supply |
| Power Supply | DC12V2A |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 210*100*25mm ( L * W * H ) |
Related products
-
Fiber Ethernet Switch
2.5G switch with 24 * 10/100/100025000M RJ45 + 6 * 10G SFP+ Web Managed Switch
-
Fiber Ethernet Switch
24-port 10/100/1000Base-TX RJ45 Ethernet switch Desktop
-
Fiber Ethernet Switch
6-port Gigabit Fiber Ethernet Switch, 2-port 1000Base-X SFP Slot and 4-port 10/100/1000Base-T(X) RJ45 Ethernet Port
-
Fiber Ethernet Switch
5-port Fiber Fiber Ethernet Switch, 2-port 100Base-FX Fiber Port and 3-port 10/100Base-T(X) RJ45 Ethernet Port




