Marstars MT-FC2100D WDM Fast Ethernet Media Converter bridges 100Base-X fiber to 10/100Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 20KM (Single Mode). It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC2100D enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments.
1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single Fiber Single Mode SC 1550/1310nm 20km WDM Fast Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | "Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Single Mode, Single Fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| Exchange Attribute | "Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight in |
| LED Indicator | PWR( Power Supply )FX LINK/ACT |
| Power Supply | Power Input: DC5V1AFull Load: <2.5 W |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃Storage Temperature: -40~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
14/16 Slots Media Converter Chassis, 2U Rack Mount, Dual AC or DC Powers
-
Fiber media converter
1x 10GBase-X to 1x 10GBase-X SFP+ Slots Unmanaged 10Gigabit Media Converter
-
Fiber media converter
1x 100/1000/2500Base-T to 1x 1000/2500Base-X SFP 2.5G Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Gigabit Ethernet Media Converter






