The MT-FC4100-MM Gigabit Ethernet Media Converter bridges 100/1000Base-X fiber to 10/100/1000Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 550m (Multimode). It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC4100-MM enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting chassis installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments.
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Multimode SC 850nm 550m Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3x Flow control, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100mMultimode, Dual-fiber 550m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | Multimode, Dual-fiber SC/ST/FC (Diameter 50/125, 62.5 / 125μm)Single Mode, Dual-fiber SC/FC (diameter 9/125μm ) |
| Exchange Attribute | Conversion Method: Media conversion, store and forward / straight inMAC Add: 1 K |
| LED Indicator | PWR( Power Supply )FX LINK/ACT |
| Power Supply | Power Input: DC5V2AFull Load: <2.5 W |
| Working Environment | "Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
14/16 Slots Media Converter Chassis, 2U Rack Mount, Dual AC or DC Powers
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Industrial Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10GBase-X to 1x 10GBase-X SFP+ Slots Unmanaged 10Gigabit Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Fiber Single Mode WDM SC 1550/1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter






