The 2.5G Ethernet Media Converter bridges 1000BASE-SX/LX fiber to 100/1000/2500Base-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the 2.5G media Converter enhances troubleshooting efficiency and network reliability. It is also compatible with various transceivers, including 1000/2500Base SFP, BIDI, and CWDM modules. Be sure that the wavelength, speed rate, and the distance of the transceiver modules used at both ends of the media converter are consistent.
1x 100/1000/2500Base-T to 1x 1000/2500Base-X SFP 2.5G Ethernet Media Converter
| Product | 10/100/1000/2.5G BASE-T to 2.5G BASE-SX/LX Media Converter |
|---|---|
| Protocol Standard | IEEE 802.3, 10BASE-T |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ports | 1 x 10/100/1000/2.5G Base-T port, |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/Cat5e Cooper Cable |
| Fiber Port | SFP Slot(2.5G SFP Transceiver Module) |
| LED Indicator | ▪ PWR |
| DIP Switch | LFP function (Disable / Enable) setting |
| OAM | TS-1000 and IEEE 802.3ah Terminal mode |
| Power Input | DC 12V / 1A |
| Power Consumption | 3 watts maximum |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Industrial Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T to 1x 100/1000Base-X SFP Gigabit PoE+ Ethernet to Fiber Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100Base-T RJ45 to 1x 100Base-X Single mode SC 1310nm 20km 10/100M Ethernet Media Converter, extra USB Powered Optional





