The MT-FC10G-SFP+ Unmanaged 10Gigabit Ethernet Media Converter bridges 10GBase-X fiber to 100M/1G/2.5G/5G/10GBase-T copper networks, enabling fiber extensions up to 2KM (Multimode) or 160KM (Single Mode/WDM) via SFP modules. It features integrated LED indicators (Power, Link, Activity, Speed) for easy status monitoring and maintenance, helping reduce network downtime. With built-in Link Fault Pass-through (LFP) technology, the MT-FC10G-SFP+ enhances troubleshooting efficiency and network reliability. Supporting desktop and wall-mount installation, it is a flexible solution for ISP infrastructures and small office deployments. It is also compatible with various transceivers, including 10GBase-X SFP, BIDI, and CWDM modules. Be sure that the wavelength, speed rate, and the distance of the transceiver modules used at both ends of the media converter are consistent.
1x 100M/1G/2.5G/5G/10GBase-T RJ45 to 1x 10GBase-X SFP+ Slot Unmanaged 10Gigabit Ethernet Media Converter
| Protocol Standard | IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3x |
|---|---|
| Wavelength | 850nm/1310nm/1550nm |
| Transmission Distance | Cat5 100m |
| Ethernet Port | RJ45 Ports, Connection STP / UTP Cat5/5e/6/6a/7 Cooper Cable |
| Fiber Port | SFP Slot(10G SFP+ Transceiver Module) |
| Exchange Attribute | Single Mode, Single-fiber, SC/ST/FC (Diameter 9/125μm ) |
| LED Indicator | PWR( Power Supply ) |
| Power Supply | Power Input: DC5~12V |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 94*71*26mm ( L * W * H ) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Warranty | 3-years |
Related products
-
Fiber media converter
14/16 Slots Media Converter Chassis, 2U Rack Mount, Dual AC or DC Powers
-
Fiber media converter
1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 1000Base-X SFP Slot Industrial Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Single Mode SC 1310nm 20km Gigabit Ethernet Media Converter
-
Fiber media converter
Unmanaged 1x 10/100/1000Base-T RJ45 to 1x 100/1000Base-X Multimode SC 850nm 550m Gigabit Ethernet Media Converter





