MT-FS3208M is L2 multi-functional network management switch with new generation high-performance platform and new self-developed switch system. It supports flexible network management functions such as 802.1Q VLAN, IGMP, port monitoring, port aggregation, bandwidth control, ring application, etc. This series of switches is specially designed for the construction of high-performance complex network requirements, providing a comprehensive security protection system, perfect Qos strategy and rich VLAN functions,simple management and maintenance, and can be applied to the core layer of small and medium-sized enterprise communities and schools.
8 10/100/1000TX – 2 1000FX SFP Slot | L2 Managed Fiber Network Switch
| Fixed Port | 8x 10/100/1000BASE-T RJ45, 2x 1G SFP slot |
|---|---|
| Managed Type | L2+ |
| Network Protocol | "IEEE802.3u 100Base-TX; |
| Fiber Port Feature | 1G SFP fiber interface (Fiber module is not included, need to order separately, module options include single/multi-mode, single/dual fiber, LC) |
| Forwarding Mode | Store and Forward (Full Wire Speed) |
| PoE Function (Optional) | PoE port:1-8 |
| Switching Capacity | 20Gbps (non-blocking) |
| Forwarding Rate@64byte | 41.67Mpps |
| LED Indicator | Power indicator:PWR(yellow); system indicator:SYS(yellow); Network indicator;Link(yellow); Fiber port indicator L/A(green) |
| Power Supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Total Power consumption | Non-PoE:Full load (Total power) ≤ 5W |
| MAC | 8K |
| Buffer Memory | 8M |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 152*114*44mm ( L * W * H ) |
| Layer2 Function | Support L2 managed function, |
| L3 Features | -L3 Routing |
Related products
-
Fiber Ethernet Switch
24-Port Gigabit Ethernet L2+ Managed Switch, 24 x 10/100/1000BASE-T and 4 x 1G/10G SFP+ (POE PoE+ Ports @450W Opional)
-
Fiber Ethernet Switch
8 Port 10Gb SFP+ L2+ Managed Switch, Fanless
-
Fiber Ethernet Switch
2.5G switch with 8 * 10/100/100025000M RJ45 + 1 * 1000/2500/10000M SFP
-
Fiber Ethernet Switch
6-port Gigabit Fiber Ethernet Switch, 2-port 1000Base-X SFP Slot and 4-port 10/100/1000Base-T(X) RJ45 Ethernet Port




