The 2.5G series of unmanaged multi-Gigabit network switches is designed to provide high-speed connectivity up to 2.5Gbps for small and medium-sized networks, including home offices, school dormitories, offices, and small-scale surveillance systems. Featuring a large-capacity cache chip and full-port support for wire-speed forwarding, it ensures stable, uninterrupted video and data transmission 24/7, making it an ideal solution for environments that demand reliable performance.
2.5G switch with 8 * 10/100/100025000M RJ45 + 1 * 1000/2500/10000M SFP
| Fixed Port | 8*10M/100M/1000M/25G RJ45 |
|---|---|
| Network protocol | EEE802.3.IEEE 802.3uIEEE 8023ab |
| Packet Buffer | 12M |
| Jumbo frame | Max 12KB |
| Bandwidth | 80Gbps |
| Packet Forwarding | 28.8Mpps |
| MAC Address | 16K |
| Transmission Distance | 10BASE-T: Cat3,4,5UTP(<250 meter) |
| LED Indicator | PWR: Power indicator light |
| Power Supply | Power adapter; DC12V 2.3A |
| Lightning protection level | 6KV8/20us; |
| Working Environment | Operating Temperature: -20~70℃ |
| Dimension | 220mm*112mm*28mm |
Related products
-
Fiber Ethernet Switch
8 x 1Gb RJ45, 2 x 10Gb SFP+, L2+ Managed Switch, Fanless
-
Fiber Ethernet Switch
8 10/100/1000TX – 2 1000FX SFP Slot | L2 Managed Fiber Network Switch
-
Fiber Ethernet Switch
17-port Fiber Ethernet Switch, 1-port 100Base-X SFP Slot and 16-port 10/100Base-T(X) RJ45 Ethernet Port
-
Fiber Ethernet Switch
8-port Fiber Ethernet Switch, 1-port 100Base-X SFP Slot and 7-port 10/100Base-T(X) RJ45 Ethernet Port




